Shop Without Vehicle
Shopping For Your 2019 Cadillac CTS
Roll over image to zoom in
Torchbeam® D3S D3R LED Headlight Bulbs Ice Blue 90W 8000K 2PCS for 2019 Cadillac CTS
SKU: 75SLLHB4916CA
Write A Review
Easter Special
0
0
Hrs
:
0
0
Mins
:
0
0
Secs
Secure Checkout. Industry-Standard Encryption
Other LED Light Bulbs Fit Your Vehicle
# HID Headlight Bulbs
Wattage:
70W/set (35W/bulb)
Lumens:
7,600LM/set (3,800LM/bulb)
Color Temperature:
Cool White 6000 Kelvin
CA$99.21
Product Specifications
| Brand | Torchbeam |
|---|---|
| Model | D3S/D3R |
| Color Temperature | Ice Blue 8000K Kelvin |
| Lumens | 22,000LM/set (11,000LM/bulb) |
| Wattage | 90W/set (45W/bulb) |
| Voltage | 42V |
| Operating Life | ≥50000 Hours |
| Waterproof Grade | IP68 Water and Dust Proof |
| Fit Type | Vehicle Specific Fit |
| Package Includes | 2×D3S/D3R LED Bulbs, 1 Pair of Gloves, 1×User Manual |
| Series | H4 |
| Light Source Type | LED |
| Note | HID bulbs can only be used in vehicles equipped with HID systems and cannot be used as a replacement for halogen bulbs. |
-
Free Shipping from Canada
-
No Duties, No extra Fees
-
Delivered in 2-5 Business Days
-
90-Day Easy & Hassle Free Returns
Highlights
- [6X Brighter Than Original] D3S led bulbs with 22000lm top-grade LED lamp chip, 8000k ice blue light. 45W brings 600% more brightness than the original bulbs, you can see greatly even on rainy nights with wet pavement.
- [Beyond Xenon Bulbs] 8000k color temperature design, shows about 30% blue under the effect of the luminescence factor, cleaner and brighter.
- [Safer Driving] Equipped with a precise positioning ring, so that the bulb is in the best position in the reflective bowl. 0.01s speed of the bulb brings the light to its brightest level. Please confirm your car is HID assembly to avoid unable installation.
- [Lifespan Boost X10] Support IP68 and efficient Cooling ability. With over 50,000 hrs lifespan, it lasts 10 times longer than hid bulb.
- [Plug and Play] 1:1 size, without circuit modification. The straight-through current design and 0.01s startup speed, no delay. Warm tip: d3s/d3r led bulb is only fit for upgrading d3s/d3r hid bulb, not fit for the halogen bulb.
Product Description
Upgraded LED Lights
Reviews
Torchbeam® D3S D3R LED Headlight Bulbs Ice Blue 90W 8000K 2PCS for 2019 Cadillac CTS
Below are the real customer reviews from all online marketplaces. Only authorized customers can leave a review on our website. We would love to know what you like or dislike about the product. Share your opinion on product quality, appearance, installation, and other characteristic.
Sort By
YOU MIGHT ALSO NEED
Torchbeam® D3S D3R LED Headlight Bulbs Ice Blue 90W 8000K 2PCS for 2019 Cadillac CTS
Image 1 of
Enter your email address below to be notified when items are back in stock.















