Get the exact fit for your vehicle
Year *
Roll over image to zoom in
SEALIGHT® XF1 2504/PSX24W LED Fog Light Bulbs 8000K Blue 20W 6000LM IP67 2PCS
SKU: 4077LFG040NCA
Write A Review
Secure Checkout. Industry-Standard Encryption
Product Specifications
| Brand | SEALIGHT |
|---|---|
| Color | Blue |
| Lumens | 6000LM |
| Wattage | 20W/Pair |
| Waterproof Grade | IP67 Water and Dust Proof |
| Light Source Type | LED |
| Application | Fog Light Bulbs/DRL |
| Item Model Numer | 2504/PSX24W |
| Chips Quantity/Pair | 12 PCS 1919 CSP Chips |
| Color Temperature | 8000K |
| Lifespan | 50000 Hours |
| Package Included | 2×LED Fog Light Bulbs, 1×User Manual |
-
Free Shipping from Canada
-
No Duties, No extra Fees
-
Delivered in 2-5 Business Days
-
90-Day Easy & Hassle Free Returns
Highlights
- #2,408 in Automotive (See Top 100 in Automotive)
- #1 in RV Interior Lighting
- XF1 Series Advantages: With intelligent temperature control technology, when the bulb temperature is too high/low, it can automatically adjust. Most of the time your bulb burns out because of overheating. XF1 can be used for 50,000 hours, while the life of halogen is only 18-24 months
- Nice blue lighting: The bright blue light of 2504 PSX24W led will make your car look more colorful and interesting. Bring you the experience of a stylish bar or game room!
- 300% Brighter than Halogen: 2504 PSX24W fog light led blue bulbs, each pair has a brightness of 4000 lumens, 3 times brighter than halogen bulbs, ensure you drive safely at night
- 5 Minutes Installation: 1:1 design, no polarity, plug and play, no need to go to a retail store, you can easily install it yourself
- What You Get: 2 pack PSX24W led fog light & 1 Instruction Manual, safer driving experience and friendly customer lifetime service from SEALIGHT
This Part Fits These Vehicles
Product Description
Reviews
SEALIGHT® XF1 2504/PSX24W LED Fog Light Bulbs 8000K Blue 20W 6000LM IP67 2PCS
Below are the real customer reviews from all online marketplaces. Only authorized customers can leave a review on our website. We would love to know what you like or dislike about the product. Share your opinion on product quality, appearance, installation, and other characteristic.
Sort By
Reviews With Images
YOU MIGHT ALSO NEED
SEALIGHT® XF1 2504/PSX24W LED Fog Light Bulbs 8000K Blue 20W 6000LM IP67 2PCS
Image 1 of
Enter your email address below to be notified when items are back in stock.