Shop Without Vehicle
Shopping For Your 2018 Chevrolet Express 3500
Roll over image to zoom in
SEALIGHT® SLJ3 3157/3156/3057/T25 LED Turn Signal Light DRL Bulbs 30W Amber & White Switchback IP68 2PCS for 2018 Chevrolet Express 3500
SKU: 5206LTL09TFCA
Write A Review
Easter Special
0
0
Hrs
:
0
0
Mins
:
0
0
Secs
Secure Checkout. Industry-Standard Encryption
Other LED Light Bulbs Fit Your Vehicle
# LED Headlight Bulbs
Lumens:
33,000LM/set (16,500LM/bulb)
Color Temperature:
Bright White 6500 Kelvin
Wattage:
130W/set (65W/bulb)
CA$106.99
CA$189.99
Product Specifications
| Brand | SEALIGHT |
|---|---|
| Light Source Type | LED |
| Application | Turn Signal Light and DRL |
| Item model number | 3157/3156/3057/T25 |
| Chips Quantity/Bulb | 36PCS 3030 SMD Chips |
| Color | Amber/White |
| Color Temperature | 2700K/6500K |
| Lumens | 3200LM |
| Wattage | 30W/Pair |
| Voltage | 12V |
| Waterproof Grade | IP68 Waterproof and Dustproof |
| Lifespan | 50000 Hours |
-
Free Shipping from Canada
-
No Duties, No extra Fees
-
Delivered in 2-5 Business Days
-
90-Day Easy & Hassle Free Returns
Highlights
- White & Amber Switchback: Each 3157 3156 light bulb is equipped with 36 J3 newest chips, including 12 white light chips and 24 yellow light chips. Then, two colors can be switched through intelligent driving. Amber/yellow is used for front turn signals, and white is used for daytime running lights.
- Anti Hyper Flash: The Sealight J3 Pro Max series is equipped with the newest J3 intelligent driver and built-in resistor, which can solve the hyper flash problem of 99% of vehicles. No need to purchase extra load resistors and crack circuits.
- 1500% Increase Brightness: The 3157 3156 LED bulb switchback has a brightness of 32 watts and 3200LM, with 6000K super white light and 2700K flashing yellow light, which means that even in foggy and other adverse weather conditions, other vehicles can clearly see your light signal.
- 300% Faster Heat Dissipation: The J3 Pro Max series products are made of 6063 aviation grade aluminum as a whole. The base adopts a hollow design and is equipped with a 15000 rpm turbine fan on the top, with an intelligent temperature control system. The multi-layer temperature treatment design keeps the light bulb at a reasonable temperature and extends its lifespan.
Product Description
Reviews
SEALIGHT® SLJ3 3157/3156/3057/T25 LED Turn Signal Light DRL Bulbs 30W Amber & White Switchback IP68 2PCS for 2018 Chevrolet Express 3500
Below are the real customer reviews from all online marketplaces. Only authorized customers can leave a review on our website. We would love to know what you like or dislike about the product. Share your opinion on product quality, appearance, installation, and other characteristic.
Sort By
Reviews With Images
YOU MIGHT ALSO NEED
SEALIGHT® SLJ3 3157/3156/3057/T25 LED Turn Signal Light DRL Bulbs 30W Amber & White Switchback IP68 2PCS for 2018 Chevrolet Express 3500
Image 1 of
Enter your email address below to be notified when items are back in stock.












