Shop Without Vehicle
Shopping For Your 2016 Jeep Wrangler
Roll over image to zoom in
SEALIGHT® XF1 2504/PSX24W LED Fog Light Bulbs White 6000K 20W 6000LM IP67 2PCS for 2016 Jeep Wrangler Unlimited Rubicon
SKU: 4156LFG098MCA
Write A Review
Easter Special
0
0
Hrs
:
0
0
Mins
:
0
0
Secs
Secure Checkout. Industry-Standard Encryption
Other LED Light Bulbs Fit Your Vehicle
# LED Headlight Bulbs
Color Temperature:
Bright White 6500 Kelvin
Wattage:
130W/set (65W/bulb)
Lumens:
33,000LM/set (16,500LM/bulb)
CA$109.99
CA$189.99
Product Specifications
| Brand | SEALIGHT |
|---|---|
| Wattage | 20W/Pair |
| Color | White |
| Color Temperature | 6000K |
| Lumens | 6000LM |
| Waterproof Grade | IP67 Waterproof |
| Light Source Type | LED |
| Application | Fog Light Bulbs/DRL |
| Item Model Numer | 2504/PSX24W |
| Chips Quantity/Pair | 12 PCS 1919 CSP Chips |
| Lifespan | 50000 Hours |
| Package Included | 2×LED Fog Light Bulbs, 1×User Manual |
-
Free Shipping from Canada
-
No Duties, No extra Fees
-
Delivered in 2-5 Business Days
-
90-Day Easy & Hassle Free Returns
Highlights
- Extremely bright: SEALIGHT 2504 LED fog light bulbs,Each bulb features a total of 12 high-power LED chips (1919 series) emitting a cool white light at 6000K. These bulbs are 370% brighter than stock halogen bulbs, providing you with exceptional illumination and visibility on the road. Upgrade to SEALIGHT 2504 LED fog light bulbs and enjoy a new level of brightness.
- Plug and play: Designed with a 1:1 design that perfectly matches halogen bulbs, installation is a breeze. The non-polarity feature eliminates the need for additional modifications or flipping, ensuring a hassle-free process. With a quick and easy installation that takes just 5 minutes, enjoy the convenience and seamless compatibility of our LED fog light bulbs.
- Enhanced visibility:Thinner light tube 3.5mm, 360 degree lighting, there are no dark spots or shadowed areas, like fog/rain/overcast ect bad weather provide you extended vision and a safer driving experience.
- Long lifespan: built in Intelligent IC driver and advanced aluminum material delivering efficient heat dissipation and ensuring optimal performance. With high light output and minimal power consumption, these fog lights provide exceptional brightness while conserving energy. Moreover, they boast an impressive lifespan of over 50,000 hours, ensuring long-lasting reliability and durability for extended use. Enjoy the benefits of efficient heat dissipation and extended lifespan with our high-quality fog lights.
- Fog light or daytime running light only: no high or low beam functions, not suited for headlights.
Product Description
Reviews
SEALIGHT® XF1 2504/PSX24W LED Fog Light Bulbs White 6000K 20W 6000LM IP67 2PCS for 2016 Jeep Wrangler Unlimited Rubicon
Below are the real customer reviews from all online marketplaces. Only authorized customers can leave a review on our website. We would love to know what you like or dislike about the product. Share your opinion on product quality, appearance, installation, and other characteristic.
Sort By
Reviews With Images
SEALIGHT® XF1 2504/PSX24W LED Fog Light Bulbs White 6000K 20W 6000LM IP67 2PCS for 2016 Jeep Wrangler Unlimited Rubicon
Image 1 of
Enter your email address below to be notified when items are back in stock.




