Shop Without Vehicle
Shopping For Your 2019 Honda Ridgeline
Roll over image to zoom in
SEALIGHT® SL1 T10/194/168/W5W LED License Plate Light Dome Map Trunk Interior Light Bulbs White 6000K 10PCS for 2019 Honda Ridgeline
SKU: 79SL0C-10P-6CA
Write A Review
Easter Special
0
0
Hrs
:
0
0
Mins
:
0
0
Secs
Fits your
2019 Honda Ridgeline
Position :
license plate light
map light
trunk light
Secure Checkout. Industry-Standard Encryption
Other LED Light Bulbs Fit Your Vehicle
# LED Headlight Bulbs
Lumens:
33,000LM/set (16,500LM/bulb)
Color Temperature:
Bright White 6500 Kelvin
Wattage:
130W/set (65W/bulb)
CA$106.99
CA$189.99
Product Specifications
| Brand | SEALIGHT |
|---|---|
| Voltage | 12V |
| Light Source Type | LED |
| Application | License Plate Light/Dome Light/Map Light/Trunk Light/Door Courtesy Light |
| Item model number | T10/194/168/W5W |
| Chips Quantity/Bulb | 2PCS 3030 SMD Chips |
| Color | White |
| Color Temperature | 6000K |
| Lumens | 600LM |
| Wattage | 5W/Bulb |
| Waterproof Grade | IP67 Waterproof |
| Lifespan | 50000 Hours |
-
Free Shipping from Canada
-
No Duties, No extra Fees
-
Delivered in 2-5 Business Days
-
90-Day Easy & Hassle Free Returns
Highlights
- 800% Brighter Than Halogen
Each bulb is outfitted with a high-performance 3030 LED chips and precision optical lens, emitting cool white glow. It delivers exceptional brightness of a 360° full-angel range. Bring a cool white light output of 600LM to your vehicle and enjoy brand-new driving experience. - Lens Brightening
Equipped with a specialized lens for optimal illumination, the output of light has been greatly enhanced. Moreover, this lens serves as a protective shield, effectively safeguarding the LED chips from water and dust infiltration, thereby enhancing stability and safety. - Fit Size
Suitable application includes license plate light, map light, dome light, door light, trunk light, courtesy light, etc. Fit plug types as follow: T10/147/152/158/159/161/168/175/184/192/193/194/2825/W5W. - 1 To 1 Replacement
The sealed bulb is designed with reference to halogen lamps, achieving the same luminous positions and a perfect fit with a wedge-shaped base. No polarity, plug and play, installation within 5 minutes. - 50,000HRS Lifespan
All aluminum body for faster heat dissipation. Lower energy consumption and higher heat conversion efficiency, significantly prolongs the LED's lifespan. Its lifespan is up to 50,000 hours.
Product Description
Reviews
SEALIGHT® SL1 T10/194/168/W5W LED License Plate Light Dome Map Trunk Interior Light Bulbs White 6000K 10PCS for 2019 Honda Ridgeline
Below are the real customer reviews from all online marketplaces. Only authorized customers can leave a review on our website. We would love to know what you like or dislike about the product. Share your opinion on product quality, appearance, installation, and other characteristic.
Sort By
Reviews With Images
YOU MIGHT ALSO NEED
SEALIGHT® SL1 T10/194/168/W5W LED License Plate Light Dome Map Trunk Interior Light Bulbs White 6000K 10PCS for 2019 Honda Ridgeline
Image 1 of
Enter your email address below to be notified when items are back in stock.




